Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Wczorajszego” pracownika nie można odsunąć od pracy

20 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Przepisy nie przewidują żadnej kary dla pracownika, u którego badanie potwierdzi wynik poniżej granicy wskazującej na stan po użyciu alkoholu, czyli mniej niż 0,2 promila.

∑ Często po weekendzie do pracy stawiają się dwie osoby, od których czuć ostrą woń alkoholu. Wprowadziliśmy prewencyjną kontrolę trzeźwości, ale wyniki u tych pracowników nie przekraczają 0,2 promila. Jednocześnie widać, że te osoby nie są w pełni sił do pracy. Bywa, że spod ich ręki produkty wychodzą z wadami. Przełożony zwraca im uwagę, ale to nie działa. Co w tej sytuacji możemy zrobić? – pyta czytelniczka.

Badanie trzeźwości pracownika polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w jego organizmie albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu odpowiednio art. 46 ust. 2 albo 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

∑ stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu, albo

∑ obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12551

Wydanie: 12551

Spis treści
Zamów abonament